Zuhanykabin: mi alapján válasszam ki a tökéleteset?
„Szeretnék egy szép zuhanyzót” – valahogy így fogalmazhatja meg az igényét, amikor viszont egy fürdőszobaszalonban jár (vagy egy katalógust lapoz át), akkor keresse a zuhanykabinokat.
A Radaway óriási zuhanykabin választéka a piacon egyedülálló, ezért is a szlogenünk: Találja meg álmai zuhanykabinját! Természetesen ebben mi segítünk!
Összefoglalóan zuhanykabinnak hívjuk azt a zárt terű „zuhanyzót”, amelyben állva tusolhatunk (szemben a káddal, amelyben lehet fürdőzni is). Legegyszerűbben úgy ismerheti fel a kabinokat, hogy ajtajuk van, a zuhanytérbe lépéshez nyitni és csukni kell. Vesse össze ezt a felépítést a zuhanyfalakkal (másik nevén: pengefal), amely egy üvegfallal leválasztja a zuhanyteret a fürdő többi részéről és nyitott (nincs ajtaja) – ez már nem zuhanykabin, de ugyanúgy zuhanyzó.
A zuhanykabin kiválasztásakor először a „nagy ecsetvonásokkal” kezdje el megálmodni a fürdőszobáját, vagyis szűkítse a kategóriákat az alábbiak szerint.
„Épített zuhanykabint szeretnék vagy sem?” – Ez a fürdőszoba elrendezésétől függ (pl. van-e kiépített fal, amit egy zuhanyajtóval lefedve zuhanyzóvá alakíthatunk), illetve attól, hogy éppen építkezik-e (amikor van lehetőség valahova falat tervezni).
Az épített zuhanykabin fala tényleges fal, melyet egy zuhanyajtóval leválasztunk, a klasszikus zuhanyajtó plexiből vagy biztonsági üvegből készül. (Mi a biztonsági üveget preferáljuk, mert minőségében és szépségében és tisztántarthatóságában erősen felülmúlja a plexit.)
„Tálcás vagy tálca nélkül zuhanykabinom legyen?” – A különbség: tálca nélküli kabinoknál a zuhanyzó alja a fürdőszoba burkolata. Ez is jó megoldás, ha a fürdő kialakításakor gondoltak a vízelvezetésre és a burkolat is kellemes a talpnak még vizesen is.
A tálcás zuhanykabinnál megkapja az „egész csomagot”, vagyis kellemes felületű, csúszásmentes, vízelvezetésben megoldott akril, vagy műmárvány zuhanytálcát.
A tálca nélküli zuhanykabinok legnagyobb előnye, hogy a zuhanytér egy szintben marad a fürdőszobával (ez az esztétikum mellett funkcionális előny is, ha idős vagy mozgáskorlátozott ember fog tusolni a zuhanykabinban). Minden zuhanykabinunk elérhető mindkét kivitelben, így ha megtalálta a álmai zuhanykabinját, mi az adott modellt az Ön fürdőjéhez tudjuk igazítani.
Ha a zuhanykabin tág kategóriája megvan, akkor érdemes szétnézni a különböző formavilágú modellek között (szögletes, íves, sarokbelépős kivitelek), majd kiválasztani az ajtó típusát is (tolóajtós, nyílóajtós, csuklós stb.).
A zuhanykabinok legnagyobb előnye a könnyű beépíthetőség (nem kell falat bontani vagy újat építeni) és a cserélhetőség. Ha 5 év múlva új stílust álmodik a fürdőszobájába, a meglévő zuhanykabinjának kicserélése egy egyszerű rutinművelet – melyben természetesen segítünk Önnek.
Szögletes zuhanykabin
A fürdőszoba kialakítása, átalakítása vagy felújítása során számos dologról kell döntést hoznunk, ezek közé tartozik a zuhanykabin vagy fürdőkád dilemmája. A tusolás mellett szóló érvek közé tartozik, hogy hely-és víztakarékos, ennek köszönhetően gazdaságos a használata. A minden korosztály számára ideális megoldás a gyors, kényelmes tisztálkodást egy frissítő élménnyel köti össze. Amikor mondjuk egy szögletes zuhanykabin mellett tesszük le a voksunkat, korántsem dőlhetünk hátra kényelmesen, ugyanis a meglehetősen széles választék újabb fejtörést okoz.
A zuhanytálcához idomuló kabinok között megkülönböztethetjük az íves, aszimmetrikus, valamint a szögletes zuhanykabinokat. A különböző formákat szemügyre véve jogosan merül fel bennünk, melyik lesz számunkra a legideálisabb a felsoroltak közül, mikor melyiket tanácsos beszerelni. Az egyik legmeghatározóbb jellemző a fürdőszobánkban rendelkezésre álló hely, ami alapjaiban határozza meg a tusoló kivitelét. Ha kisebb alapterülettel kell gazdálkodnunk, a térérzet növelése érdekében érdemes a szögletes zuhanykabin mellett döntenünk. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy nagyobb fürdőkből teljesen kiszorulnak a szögletes zuhanykabinok, hiszen többféle méretben érhetőek el a 80x80 cm-estől kezdve egészen a 100x100 cm felettiig.
A szögletes zuhanykabin kiválasztását követő kérdés az ajtó anyaga és nyílása. Érdemes elsősorban olyan szögletes zuhanykabinok között szétnézni, melyek speciális bevonattal ellátott üvegből készülnek, ez ugyanis jelentősen megkönnyíti a nem éppen hálás takarítási feladatokat. A kifelé, befelé nyíló és a görgős szerkezettel ellátott megoldások egyaránt elérhetőek a szögletes zuhanykabinok esetén, ami szintén a rendelkezésünkre álló hely miatt fontos tényező. A szögletes zuhanykabin nyílhat a sarokról két irányba, vagy csak az egyik oldalon kialakított dupla, vagy szimpla ajtókkal. A legnépszerűbb szögletes zuhanykabin típus az egy nyíló ajtó egy fix oldalsó üveggel forma. A Radaway ezeket a szögletes zuhanykabin típusokat KDJ modelleknek nevezi.
Íves zuhanykabin
A fürdőszoba berendezését megelőzően érdemes tájékozódni az egyes termékek jellemzőiről, és számításba venni a saját kiválasztási szempontjainkat. Ezek közé tartozik a kényelem, a dizájn, a praktikusság, a minőség, valamint az ár, melyek mindenkinél eltérő mértékben nyomnak a latban. A helyiség egyik meghatározó eleme a kád vagy a zuhanykabin, utóbbi igazi előnye a kisebb helyigény, sokan viszont egészségügyi vagy energiatakarékossági szempontból döntenek a tusolás mellett.
A zuhanyzók tervezése során a méreten kívül kiemelt hangsúlyt kap a forma, ebben a tekintetben a szögletes mellett az íves zuhanykabinok örvendenek a legnagyobb népszerűségnek. Mindkét típusnak megvan a maga előnye, az íves zuhanykabinok mellett szól többek között, hogy stílustól függetlenül minden fürdőszobába tökéletesen illeszkednek.
A helytakarékosság elsősorban a lakások esetén kerül fókuszba, ahol a kis fürdőszobák berendezése igazi kihívás lehet, főleg ha nem akarunk lemondani a kényelemről. Ilyenkor jó alternatíva az íves zuhanykabin beszerelése, ugyanis a „hiányzó sarokkal” helyet takaríthatunk meg, ezzel lehetővé téve az olyan tárgyakhoz való hozzáférést, mint a mosógép vagy a mosdókagyló.
Mivel az íves zuhanykabinok toló- és nyílóajtós változatban egyaránt megtalálhatóak a piacon, ezért a szűkösebb fürdőszobákban ugyanúgy elférnek, mint egy nagyobb alapterülettel rendelkezőben. Természetesen itt is vannak érvek az egyik, illetve a másik típus mellett. Míg a görgős, íves zuhanykabinok nem igényelnek plusz helyet a nyitás során, addig a kifelé nyílóknál a görgők takarításával nem kell számolni. Abban az esetben, ha nem tudjuk elképzelni, mi a különbség érzésre a megoldások között, érdemes ellátogatni egy üzletbe és kipróbálni őket. Az íves zuhanykabin lehet egy ajtós, az íves zuhanykabin lehet dupla ajtós, sőt az íves zuhanykabin lehet alacsony magas akril tálcával és az íves zuhanykabin lehet magas lapos akril zuhanytálcával is.
Tehát az íves zuhanykabin nagyon sokféle lehet és a Radaway kínálatában aszimmetrikus íves zuhanykabin is megtalálható több méretben is. Így tehát egy íves zuhanykabin lehet jobbos és balos is.